Температура е физична величина, която показва нивото на нагряване на дадено тяло! Температурата е една от седемте основни физични величини според международната система за мерки и теглилки – SI!

Мярка За Температура

Интересното при тази физична величина е, че основната единица мярка за измерване на температурата е един келвин, който е кръстен на английския физик лорд Келвин. Всички знаем, че тук, в нашите пространства, се използва измерването на температурата – градуси по Целзий. Точно на тази страница можете да научите разликата между градуси Целзий и градуси Келвин. Продължете да четете по-долу!

Температурна Скала На Андрес Целзий

Първата скала за измерване на температура е направена от физика Андрес Целзий. Неговите отправни точки за температура, спрямо които той сравнява различни температури и създава своя собствена скала са:

  • 0 градуса по Целзий е температурата, при която водата започва да замръзва!
  • 100 градуса по Целзий е температурата, при която водата започва да кипи!

Именно тези две характерни стойности на температурата (началото на замръзване на водата и началото на кипене на водата) Андрес Целзий определи като точки, спрямо които ще сравнява всички други температури. Така той направи първия термометър по много прост начин.

Той постави живак в дълга тънка тръба. Той постави тръбата във вода, която започваше да замръзва, и отбеляза докъде се е издигнал живакът в тръбата. На това място той отбеляза 0 градуса по Целзий. След това той постави същата тръба в съд с вряща вода и наблюдава докъде се издига живакът в тръбата в тази ситуация. До това ниво той отбеляза 100 градуса по Целзий.

Ясно е, че ако разстоянието от 0 градуса по Целзий до 100 градуса по Целзий се раздели на 100 части, ще се получи ефективен термометър, който ще показва стойности в цели числа за температурата от нула до 100 градуса. Ако единичното разстояние от 0 до 1 градус по Целзий се приложи по дължината на тръбата над 100 градуса и под 0 градуса, тогава този термометър може да измерва температура, по-висока от 100 градуса по Целзий и по-малка от 0 градуса по Целзий, т.е. той може също да измерва температури, които ще имат стойности, които са отрицателни числа.

Температура

Температурна Скала На Лорд Келвин

Лорд Келвин не хареса, че температурната скала на Андрес Целзий има отрицателни стойности за температурата. Той смята, че тъй като температурата е физическа величина, която показва нивото на нагряване на тялото, не е разумно да се използват отрицателни числа, точно както не е логично да се измерва дължината и да се измерва в отрицателни числа. Затова той предприе различен подход, за да създаде нова, по-добра скала за измерване на температурата, която да съдържа само положителни числа, по-големи от нула.

Той изчислява математически каква ще бъде температурата, при която всяко движение на микроструктурата на телата напълно ще спре да се случва, т.е. напълно ще спре движението на молекулите в микроструктурата на различни материали. За да изрази тази температура, самият Келвин използва скалата на Андрес Целзий и я изрази като температура от -273,15 градуса по Целзий, която той нарече абсолютна нула. Времето доказа, че в лабораторни условия учените са успели да достигнат много ниски температури, които са много близки до абсолютната нула, но никога не са успели да достигнат точно -273,15 градуса по Целзий.

Мярка За Температура Келвин

Келвин нарича температурата, наречена абсолютна нула, 0 Келвин. В чест на Андрес Целзий той приравни разликата от 0 до 1 градус по Келвин с разликата от 0 до 1 градус по Целзий. По този начин той отдава признание на Андрес Целзий за целия принос, който този физик е направил в изследователската област на физиката. Така че лорд Келвин създаде своя собствена скала, която съдържа само положителни числа.

У нас хората все още използват градусите по Целзий като мярка за температура. В друга статия ще обясним как да конвертирате от градуси по Целзий в градуси по Целзий или обратно от градуси по Целзий в Келвин!



Последвайте www.mathematikazavsicki.com/!

Следете информацията и материалите, които ще бъдат публикувани в бъдеще, като свържете профилите на www.matematikazavsicki.com във Facebook, Instagram, Twitter и Youtube чрез бутоните по-долу.

 

Tags: , , ,