Втори закон на Нютон описва връзката между масата на тялото, силата, действаща върху него, и ускорението, с което се движи. Ясно е, че в ситуация, в която външна сила действа върху тяло, трябва да се очаква това тяло да се издигне с известно ускорение. От друга страна, ако тази външна сила е много малка, тогава тялото няма да се движи изобщо и неговото ускорение ще бъде нула.
Нека разберем по-долу как са свързани силата, масата и ускорението и по този начин да разберем какво точно показва вторият закон на Нютон!
Какво Показва Втори Закон На Нютон
Вторият закон на Нютон се преплита в следните няколко открития:
- Ако върху едно тяло действа сила, която става все по-голяма и по-голяма с времето (масата на тялото винаги е една и съща, т.е. не се променя), тогава ускорението на това тяло ще става все по-голямо и по-голямо! Това показва, че силата и ускорението са правопропорционални физически величини.
- Ако добавяме все повече и повече товар към камион (превозното средство има същата теглителна сила), тогава превозното средство ще се движи с все по-малко и по-малко ускорение с течение на времето. Този пример показва, че масата и ускорението са обратно пропорционални величини.
Ако комбинираме двете констатации по-горе, се дефинира вторият закон на Нютон, който е:
Големината на външната сила, действаща върху движещо се тяло, може да се изчисли като произведение от масата на тялото и ускорението, с което то се движи!
Формула За Втори Закон На Нютон
От самото определение на втори закон на Нютон следва лесното създаване на формулата, която го изразява.Тази формула за втория закон на Нютон е една от най-използваните формули във физиката като цяло. Формулата е:
Използването на самата формула е много просто, защото всичко, което трябва да направите, за да изчислите големината на външната сила, е да изчислите произведението на масата на тялото и ускорението, с което се движи. Когато решавате, винаги трябва да задавате тези три физични величини, които да бъдат дадени в основните мерки за измерване, т.е. силата трябва да бъде изразена в нютони, масата в килограми и ускорението в метри в секунда на квадрат. По този начин винаги ще знаете какво измерване трябва да получите в края на физическата задача.
Изчисляване На Сила С Помощта На Втория Закон На Нютон
Примерът по-долу ще ви покаже какво трябва да се направи, за да се определи величината на външната сила, като се използва формулата на втория закон на Нютон! Разгледайте внимателно обяснението на решения пример по-долу!
Пример 1. Изчислете количеството сила, която при въздействие върху тяло с маса 15 килограма кара тялото да се движи с ускорение 4 метра в секунда на квадрат!
Първо използваме формулата за втория закон на Нютон, като в нея въвеждаме дадената информация за стойността на масата на тялото и ускорението, с което се движи. Така се получава следната връзка:
В крайна сметка просто изчисляваме произведението на двете числа, а нютонът е мярката за сила!
Силата, действаща върху тялото, е 60 нютона!
Ако искате да изчислите стойността на ускорението, с което се движи дадено тяло, като използвате втория закон на Нютон, трябва да използвате следната формула:
Ако искате да изчислите стойността на телесната маса, като използвате втория закон на Нютон, трябва да използвате следната формула:
Именно на базата на втория закон на Нютон във физиката са открити много закони, които спомагат за развитието на физиката и начина, по който човек разбира природата и всички явления, които се случват в нея!
Последвайте www.mathematikazavsicki.com/!
Следете информацията и материалите, които ще бъдат публикувани в бъдеще, като свържете профилите на www.matematikazavsicki.com във Facebook, Instagram, Twitter и Youtube чрез бутоните по-долу.