Сила е физическа величина, която е мярка за взаимодействието между телата. Логично, за да има действие на сила, трябва да има поне две тела, които имат някакво взаимно взаимодействие.

Силата се обозначава с F (главна латиница еф). Основната единица за измерване на сила е кръстена на английския физик Исак Нютон. Основната мерна единица за сима се нарича нютон (N). Дефинира се по следния начин: Сила от един нютон е силата, с която планетата Земя и тяло с маса 102 грама се привличат едно към друго.

Sila

Самата основна мерна единица е доста малка, така че в реални ситуации по-големите мерни единици се използват повече:

  • 1kN (килонютон) 1kN = 1000N
  • 1MN (меганютон) 1MN = 1000 000N

Измервателният уред, използван за измерване на сила, се нарича динамометър. Динамометърът използва еластичността на пружините и правилността на тяхното разтягане спрямо действието на външната сила.

Видове сили

Има много различни видове сили. Тук ще бъдат споменати само няколко от тях:

  • Теглителна
  • Гравитационен
  • Еластичен
  • Електрически
  • Магнитни
  • Междумолекулен
  • Сила на триене

Теглителна

Теглителните сили са тези сили, които представляват сила на изтласкване, теглене, повдигане и които в крайна сметка водят до определено изместване на определено тяло (ако силата е достатъчно голяма).

Гравитационна

Гравитационната сила е силата на привличане между всеки две тела във Вселената. В зависимост от масата на телата и разстоянието между тях тази сила може да има определен интензитет. Ако масата на телата е много малка, а разстоянието между тях е много голямо, тогава гравитационната сила има незначителен интензитет, който е невъзможно да се регистрира.

Еластична

Еластична сила е силата, която връща еластично тяло обратно в първоначалното му положение, след като върху него е действала външна сила. След прекратяване на действието на външния фактор тялото се връща в първоначалното състояние, в което се е намирало преди да започне да действа външната сила.

Еластична сила

Например, представете си еластична пружина, която леко сме удължили. Веднага щом спрем действието, пружината ще се прибере до първоначалната си дължина

Електрическа

Електрическата сила е силата на привличане, която се проявява след триене между определени материали. Всички знаем примера, когато изтъркаме балон от косата си и след това го „залепим“ за стена или наелектризирането, което се усеща след плъзгане на детски кънки на по-големи площадки.

Този тип сила на привличане принадлежи към групата на електрическите сили. Всеки може да провери дали сам може да генерира електрическа сила по следния начин:

  • Отворете крана, така че водата да тече възможно най-тънко.
  • Изтъркайте гребен или друг пластмасов предмет от косата си.
  • Поставете пластмасовия предмет точно до водната струя.
Електрическа сила

Ако се създаде електрическа сила по този начин, водната струя ще бъде привлечена от пластмасовия предмет и видимо ще се премести от първоначалния си естествен път към пластмасовия предмет. Разбира се, ефектът може да не се види веднага с първия пластмасов предмет, но ако сте по-упорити и направите тест с няколко такива пластмасови предмета, със сигурност ще успеете да предизвикате създаването на електрическа сила.

Магнитна

Магнитните сили могат да бъдат сили на привличане или отблъскване. Те включват всички сили, които могат да възникнат между магнит и магнит или между магнит и метал.

Магнитна сила

Междумолекулни

Междумолекулните сили са сили на взаимодействие между молекулите. Те са разделени на два различни вида:

  • Адхезия – междумолекулни сили между разнородни молекули (молекули от различни материали).
  • Кохезия – междумолекулни сили между конгенерни молекули (молекули от един и същи материал).

Вероятно всички вие някога сте се чудили как тебеширът може да залепне толкова лесно за черната дъска или графитът от молива за тетрадката. Тези сили, които “държат” графита върху листа от тетрадката или тебешира върху черната дъска са сили на сцепление.

От друга страна, силите на сцепление са притегателните сили, които са “отговорни” за поддържането на целостта на определено тяло или материал.

Кохезията и адхезията са сили на привличане, освен ако някаква външна сила не действа върху тялото и не инициира намаляване на междумолекулните разстояния, които са характерни за даден материал, тогава силите на сцепление започват да действат като сили на отблъскване.

Сили на триене

Силите на триене са тези сили, които се проявяват поради триенето, което възниква между телата, които са в контакт и които се движат относително (първото по отношение на второто или второто по отношение на първото) едно спрямо друго.

Сила на триене

Тези сили обикновено “пречат” на движението и отнемат част от теглителната сила, която е отговорна за неговото движение.



Последвайте www.mathematikazasite.com/bg!

Следете информацията и материалите, които ще бъдат публикувани в бъдеще, като свържете профилите на www.matematikazavsicki.com във Facebook, Instagram, Twitter и Youtube чрез бутоните по-долу.

 

Tags: , , , , , , , , ,